Muziekwereld geraakt coronavirus
Alle artikelen
NieuwsGratis

Muziekwereld geraakt door coronavirus

Tekst: Paul Janssen 2 min leestijd

De muziekwereld wordt hard geraakt in tijden van het coronavirus. Musici doen er alles aan om overeind te blijven. Zo blijft ook Splendor, een initiatief

De muziekwereld wordt hard geraakt in tijden van het coronavirus. Musici doen er alles aan om overeind te blijven. Zo blijft ook [Splendor](https://www.splendoramsterdam.com/), een initiatief van contrabassist Wilmar de Visser, gewoon doorspelen. Zelfs als de zaal leeg is.

“’t * Is stil in Amsterdam*

De mensen zijn gaan slapen

Ik steek een sigaret op

En kijk naar het water

En denk over mezelf

En denk over later

Ik kijk naar de wolken

Die overdrijven

Ik ben dan zo bang

Dat de eenzaamheid zal blijven

Dat ik altijd zo zal lopen

Op onmogelijke uren

Dat ik eraan zal wennen

Dat dit zal blijven duren

Als de mensen zijn gaan slapen

’t Is zo stil in Amsterdam

Ik wou

Dat ik nu eindelijk iemand tegenkwam”

01Splendor in Amsterdam

Ramses Shaffy zong deze woorden al in 1966, maar nooit eerder waren ze zó toepasselijk. Middenin het centrum van Amsterdam, in een voormalig badhuis, ligt Splendor. Het is een muzikale broedplaats waar de ene dag Beethoven wordt gespeeld en de volgende dag experimentele Roemeense volksmuziek te horen is. De voormalige mannen- en vrouwenbadlokalen zijn verbouwd tot een grote en een kleine zaal. De grote kelder dient als oefenruimte, opnamestudio en strijkstokkenwerkplaats. Op de ruime zolder worden repetities en meetings gehouden en kleine concerten gegeven.

02Muziekwereld geraakt door coronavirus

Vanaf afgelopen zondag, klokslag zes uur, staat het gebouw grotendeels leeg. Concerten werden afgelast, en zo ook het wekelijkse kinderkoor en de muzieklessen voor peuters. Net als zoveel bedrijven wordt ook Splendor hard geraakt door het coronavirus. Het is een moeilijke tijd voor de muziekindustrie, weet ook initiatiefnemer Wilmar de Visser, werkzaam als (solo)-contrabassist bij het Radio Filharmonisch Concert en het Nederlands Blazers Ensemble. Hij heeft persoonlijk al zo’n tien concerten moeten afzeggen, en dat zullen er alleen maar meer worden.

03Aanraders van Splendor

Samen met de Splendor-familie, die bestaat uit zo’n vijftig musici, heeft hij het YouTube-kanaal nieuw even ingeblazen. Ze voorzien volgers van een dagelijks thuisconcert, om hen muzikale troost te bieden in deze tijd. De concerten variëren in genre. Er is muziek voor iedereen. Op 19 maart speelden sopraan Claron McFadden en cymbaaltovenaar Vasile Nedea samen Het is stil in Amsterdam van Ramses Shaffy. “Een aanrader voor luisteraars van klassieke muziek”, volgens De Visser. “Ook de video van Aisling Casey, die op 17 maart het traditioneel Ierse An Chúilleann speelde tijdens een extreem stil St. Patrick’s Day Festival in Amsterdam, is heel bijzonder.”

De video’s zijn gratis te beluisteren, maar het is mogelijk om een donatie te doen aan Splendor en de musici.

Deel dit verhaal

Ontvang Luister acht keer per jaar thuis.

Abonneren op Luister

Nieuwsbrief

Nooit meer een concert of recensie missen

Nieuws uit de klassieke muziek en de beste concerttips, regelmatig in uw inbox. U kunt zich op elk moment weer afmelden.

Aanmelden voor de nieuwsbrief