Van 9 tot en met 18 mei klinken alle symfonieën van Mahler in het Concertgebouw tijdens het Mahler Festival. “Mahler is hier op een bijzondere manier geliefd”, constateert Iván Fischer, die met zijn Budapest Festival Orchestra tijdens het festival Mahlers Tweede en Vijfde symfonie uitvoert. “Het festival is meer dan een viering van Mahlers werk”, constateert Fischer in de komende editie van Luister die 11 april verschijnt. “Juist omdat het in Amsterdam plaatsvindt is het ook een viering van het ongelooflijke idee van Willem Mengelberg, die hier in 1920 het allereerste Mahler Feest organiseerde. Dat was een prachtig gebaar, vooral omdat Mahler toen nog niet bekend was als componist. Toch voerde Mengelberg al zijn werken uit in negen concerten. Ik heb het grootste respect voor Mengelbergs visie: hij kende de bijzondere waarde van Mahlers muziek en wilde die met de wereld delen.”
Psychoanalytische sessie
Over het belang van het werk van Mahler is Fischer heel duidelijk. “Voor mij behoort Mahler tot de vier grootste componisten uit de geschiedenis en het is een interessant mentaal spel om één of twee woorden te vinden om hun essentie of hun betekenis uit te drukken. Misschien is Bach een componist van goddelijke muziek, die in elke zin bovenmenselijk aanvoelt. Mozart is een componist van de menselijkheid of een componist van het leven. Hij oordeelt bijvoorbeeld niet, zijn operapersonages zijn allemaal beminnelijk, geloofwaardig, zelfs de Koningin van de Nacht, die in opstand komt tegen de macht van mannen, of Don Giovanni, een verslaafde en een slaaf van zijn eigen passie. Het woord dat ik associeer met Beethoven is grootsheid, een persoon met een groot hart die de hele wereld omarmt. Mahler is de meest eerlijke componist, die zijn ziel uitstort, zoals in een psychoanalytische sessie. Als we naar Mahlers muziek luisteren, voelen we de persoon er achter.”
Over wat Mahler voor Fischer persoonlijk betekent en wat het belang is van Mahlers Tweede en Vijfde symfonie leest u meer in de komende editie van Luister.