Felicity Lott 1947-2026

Felicity Lott

Op 15 mei, enkele dagen adat ze bekend maakte dat ze aan terminale kanker leed is Dame Felicity Lott is overleden. Ze werd 79 jaar. De Engelse sopraan was internationaal actief in de opera en stond ook bekend als uitmuntend vertolker van liederen.

Geliefd zangeres

Dame Felicity Lott, koosnaampje Flott, was een geliefde zangeres met een internationale operacarrière. Ze zong in alle grote operahuizen vele rollen in het bijzonder in Mozart-opera’s, in opera’s van Richard Strauss, en van Benjamin Britten. Ze was lange tijd verbonden aan het operafestival van Glyndebourne in Groot-Brittannië. Lott was ook een vermaard liedzangeres en maakte ze met haar vaste begeleider Graham Johnson indruk met de Vier letzte Lieder van Richard Strauss, liederen van Benjamin Britten, Franz Schubert, Gustav Mahler en vele anderen. Ook in het lichtere genre schitterde Felicity Lott, in operettes van Franz Lehar of Jacques Offenbach.  Ze had ook een grote voorliefde voor Franse muziek en de Franse cultuur in het algemeen.

Laatste optreden

Hoewel ‘Flott’, zoals ze liefkozend werd genoemd, dertien jaar geleden officieel afscheid nam van het podium, bleef ze tot het laatst toe optreden. Zo was een  recent hoogtepunt was haar debuut in het West End in 2019 als Heidi Schiller in de alom geprezen productie van Stephen Sondheims Follies in het Engelse National Theatre, een rol die perfect aansloot bij haar sprankelende persoonlijkheid en ironische gevoel voor humor. Ze gaf haar laatste opera-optredens in de Opéra Bastille in Parijs in 2024, als La Duchesse de Crakentorp in La fille du régiment, en haar laatste solorecital met liederen in het Théâtre de l’Athénée in Parijs in mei 2025.

Menselijkheid

Richard Fairman verwoordde de kwaliteiten van Felicity Lott treffend in Gramophone: ‘Sommige zangers worden vereerd, anderen worden geliefd, en het is terecht om te zeggen dat Dame Felicity tot de tweede groep behoort. Hoewel ze over een uitstekende zangtechniek en podiumautoriteit beschikte die bewondering afdwongen, is het vooral de warmte van haar optredens – ‘menselijkheid’ lijkt het juiste woord – die men zich bovenal herinnert.’ Nog maar enkele dagen geleden had ze zelf bekendgemaakt dat ze ongeneeslijk ziek was en dat haar dagen geteld waren. Recent had ze beslist om haar concertjurken te veilen ten bate van kankerziekenhuizen.

Bron: Vrt.be, askonasholt.com

Facebook
Twitter

Laatste artikelen