Yanna Pelser en de Keep an Eye-prijs

Yanna Pelser krijgt de Keep an Eye-prijs uit handen van Wonderfeeldirecteur Tamar Brüggemann

Yanna Pelser is behoort tot de jongere generatie musici voor wie stijlen en hokjes steeds minder belangrijk zijn. Ze speelt onder andere in het North Sea Jazz Quartet en onlangs won ze de Keep an Eye-prijs van het festival Wonderfeel. Wat betekent dat ze de voorstelling die ze presenteerde daadwerkelijk kan maken. 4 juli is de première van Kri op Wonderfeel. “Het thema is vervreemding die over kan gaan in haat. Een thema dat aan de orde van de dag is, en dat belangrijk is om te vertellen.”

Resonanzlehre

Een paar jaar geleden leek het er niet op dat Yanna Pelser professioneel musicus zou worden. Hoewel ze haar altvioolstudie afgerond had, maakte een vervelende blessure haar het spelen nagenoeg onmogelijk. Via diverse omzwervingen kwam ze bij Thomas lange en zijn Resonanzlehre, een bewegingsleer die alle aspecten van het musicus zijn in ogenschouw neemt. Na een studie van drie jaar – “Heel interessant, ik zou het zo nog een keer doen” – wist ze niet alleen de issues waar ze zelf mee zat te voorkomen, maar vond ze ook meer vrijheid en plezier in het spelen. Naast haar altvioolpraktijk,  solo-optredens, het spelen in ensembles als het North Sea String Quartet en het Brainteaser Orchestra en remplaceren bij onder andere Philzuid, het Rotterdams Philharmonisch Orkest en Het muziek, geeft ze de Resonanzlehre door via individuele begeleiding en cursussen aan groepen en is ze als maker verbonden aan het Batavierhuis Maar de hoofdmoot blijft haar eigen muziek, vooral in de hoedanigheid van zingende altviolist. “In mijn composities gebruik ik mijn zangstem naast de altviool. Zo doe ik onderzoek naar de mogelijkheden van deze combinatie en ontdek ik vele nieuwe klankkleuren.”

Vervreemding

Waardering voor haar werk kreeg ze onlangs door de toekenning van de Keep an Eye-prijs, een makersprijs van het festival Wonderfeel. “Die prijs betekent veel voor mij. De vraag om een pitch voor de voorstelling die ik in gedachten had te komen doen vond ik al een vorm van erkenning, maar het is helemaal geweldig dat ik het project nu daadwerkelijk uit kan voeren.” Kri heeft de voorstelling voor een zingende altviolist en een poppenspeler, een rol die Alexander Brouwer van de Duda Paiva Company met verve op zich heeft genomen. “Ik wilde altijd al iets met een poppenspeler doen. Ik vind het mooi om de muziek met beweging kracht bij te zetten. Dat kan met dans, maar ook met een verder zwijgende poppenspeler.” Met de pop en haar muziek vertelt Pelser een verhaal dat haar na aan het hart ligt. ‘Het thema is vervreemding die over kan gaan in haat. Een thema dat aan de orde van de dag is, en dat belangrijk is om te vertellen. Niet in moralistische zin, maar als een dynamiek tussen verschillende mensen. Het is belangrijk om daar over te spreken.”

Verbindende schakel

In de voorstelling Kri vinden tweezakenmensen – “hun uniformen komen overeen wat aangeeft dat ze bij elkaar horen. Bovendien  is Nederland een handelsnatie…”-  gespeeld door Brouwer en Pelser, een cocon waar een pop, een fantasiewezen in blijkt te zitten. De pop komt tot leven, maar heeft geen benen. Langzaam neemt de pop de benen van Alex over tot de pop over grenzen gaat. “Hoe dichtbij laat je een vreemdeling komen?, zo luidt de vraag die hier achter ligt. In  dit geval leidt het tot afstoting en wordt de pop begraven.” Dan treedt Pelser op als verbindende schakel en wekt ze niet alleen de pop weer tot leven met haar muziek, maar verzacht ze ook de boosheid van Alex. “Uiteindelijk ontdekt de pop zijn eigen kracht.”

Klank en emotie

Kri is de naam van de pop, een fantasienaam. Net zoals de taal waarin Pelser zingt een fantasietaal is. “Ik wilde de rationele betekenis die mensen direct aan taal hangen uitschakelen. Zo kan het publiek zich richten op de klank en de emotie.” De voorstelling is gemaakt voor alle leeftijden, onderstreept Pelser. “Er is geen kennis of begrip van taal voor nodig om de onderlinge dynamiek te pakken. Zo kan Kri ook zonder aanpassingen over de grenzen gespeeld worden.” Voorlopig staat na de première op 4 juli ook een uitvoering op 21 november tijdens November Music gepland.

Avondvullend muziektheater

Voor Pelser, die als kind al liedjes maakte met een vriendin samen en altijd eigen muziek is blijven maken is het een mooie opsteker en hopelijk een weg naar een grotere bekendheid.

“Ik denk weinig aan de toekomst”, zegt ze desondanks. “Ik leef in het moment en ben blij met waar ik nu sta. Natuurlijk heb ik dromen, ik zou graag een avondvullend muziektheaterstuk maken, maar ik vind het veel belangrijker om uitgedaagd te worden. Ik hoop geïnspireerd te blijven zodat het makerschap blijft borrelen.”

Wonderfeel, Landgoed Groeneveld, Baarn

Yanna Pelser – Kri

  1. 4 juli 2026 13:45 – 14:15
  2. 4 juli 2026 17:00 – 17:30

Meer informatie en kaarten: wonderfeel.nl

Facebook
Twitter

Laatste artikelen